Dziesięć Federero-Nadalów

Rywalizacja dwóch największych tenisistów ostatniej dekady rozpoczęła się w 2004 roku w Miami. Trwa do dziś i znów zahaczyła o Miami - w ostatnim z tych pojedynków Rafa pokonał jednak dość łatwo będącego w słabszej formie Króla Rogera. Ale prawie zawsze były to starcia widowiskowe i emocjonujące. 10 najważniejszych spośród 23 oficjalnych pojedynków tego duetu wyróżniliśmy w tym okolicznościowym rankingu.

Miami 2004

Zupełne zaskoczenie dla wszystkich fachowców. Wstępujący na tron dominator, niespełna 23-letni Federer, od miesiąca numer 1 na świecie, przegrywa w 3 rundzie turnieju w Miami z niejakim Rafaelem Nadalem, 17-latkiem z Hiszpanii. Pierwszy pojedynek tenisistów, którzy przez następne 7 lat grali ze sobą niemal w każdym większym finale.

Miami 2005

Drugi pojedynek dominatorów odbył się również w Miami, rok później. Jednak już nie w 3 rundzie, a w finale - zaciętym jak przystało na starcie mistrzów. Federer zrewanżował się nastolatkowi z Hiszpanii w 5 setach.

French Open 2005

18-latek z Hiszpanii zaczął dominować w momencie, kiedy sezon wszedł w fazę mączkową. Gdy spotkał się z Federerem w półfinale Rolanda Garrosa, wydawało się, że jest tylko kolejną przeszkodą w zdobyciu Wielkiego Szlema przez Federera, który wówczas miał już tytuły w 3 pozostałych najważniejszych turniejach. Jednak ten półfinał stał  się początkiem innej historii - dominacji Nadala w Paryżu.

Dubai 2006

Ten mecz przerwał passę 56 zwycięstw z rzędu na korcie twardym Rogera Federera. Młody Nadal dał sygnał, że nie zadowoli się tylko zwycięstwami na czerwonych kortach. Była to też pierwsza porażka Federera w sezonie.

Wimbledon 2006

Pierwsze spotkanie tenisistów na korcie trawiastym, na którym Federer czuł się jak ryba w wodzie. Nadal nie był do tej pory znany z umiejętności grania na takiej nawierzchni, dlatego dotarcie do finału było uważane za niespodziankę. Tam jednak Federer poradził sobie z rywalem, przerywając serię aż 5 porażek z rzędu z 20-latkiem z Hiszpanii.

Hamburg 2007

Pierwsze zwycięstwo Federera nad Nadalem na mączce. Zaskakujące zwłaszcza biorąc pod uwagę serię 81 meczów bez porażki Rafy na tej nawierzchni, trwającej od dwóch lat. To zwycięstwo dało Federerowi nadzieję, że może kiedyś wygra również Rolanda Garrosa.

Wimbledon 2008

Chyba najsłynniejszy pojedynek w historii ich rywalizacji. Nadal do niego podchodził po serii 23 wygranych meczów i w życiowej formie. Forma Rogera Federera jak zawsze na trawie była ogromna. Mecz finałowy trwał najdłużej w historii (4 godziny, 48 minut), przerywany był przez deszcz a kończył się niemal o zmroku - pierwszym zwycięstwem w Wimbledonie Rafy Nadala - 9-7 w 5 secie.

Australian Open 2009

Finał miał swoją symbolikę - kolejny prawie 5-godzinny maraton, kolejne zwycięstwo tego młodszego i kolejny pokonany rekord tego starszego. Nadal wygrywając swój pierwszy Wielki Szlem na korcie twardym stał się czwartym tenisistą który wygrał turniej tej ranki na każdej nawierzchni. Federer wtedy nie miał jeszcze turnieju na mączce, a koniec swojej dominacji na korcie twardym przepłakał w trakcie ceremonii wieńczącej turniej.

Finał World Tour 2010

Londyński turniej był ostatnim meczem sezonu dla każdego z mistrzów i jednym z zaledwie dwóch spotkań w 2010 roku. Federer wygrał po 3-setowej walce z Nadalem i został 3 tenisistą w historii, który wygrał kończące sezon zawody 5 razy.

Miami 2011

Historia zatoczyła koło. Mistrzowie znowu spotkali się w Miami, po 7 latach od pamiętnego, pierwszego pojedynku. Dzisiejszy bilans to 15 zwycięstw Rafaela Nadala, 8 Rogera Federera. Hiszpan wygrał 12 z 18 wspólnych finałów turniejowych i 6 z 8 meczów wielkoszlemowych. Ile jeszcze takich starć przed nami i czy nadejdą kolejne 5-godzinne maratony? Odpowiedzią może okazać się dzisiejsza forma Novaka Djokovicia, który zaczyna wygrywać z dominatorami.