Nic się nie zmienia w państwie Manchesterskim

Przynajmniej tym, gdzie rządzi United. W niedzielę ''Czerwone diabły'' pokonały na wyjeździe Norwich City 2:1, a bramki dla zespołu Sir Aleksa Fergusona zdobyli Paul Scholes i Ryan Giggs. Gdyby tajemniczy przybysz z przeszłości pojawił się nagle z pierwszej połowy lat 90. spojrzał na listę strzelców tego meczu oraz na nazwisko trenera United, uznałby że jego wehikuł czasu został wyprodukowany przez Fiata, albo zepsuł się w jakiś inny sposób. Co gorsza, gdy za 20 lat United wygra w lidze z Al-Qatari North London 2:1, prawdopodobnie do siatki rywali trafią ponownie Giggs i Scholes, a trenerem zespołu z Manchesteru będzie wciąż Sir Alex.

Dla 38-letniego Giggsa był to równo 900. występ w barwach United i jego bramka numer 163 we wszystkich rozgrywkach. Rok młodszy Scholes zaliczył 686. mecz i 152. gola. To kawał historii. Pierwszy sezon, w którym obaj grali w jednym składzie ekipy z Old Trafford miał miejsce dokładnie 17 lat temu. Tak, był to sezon 1994/1995. To jeszcze większy kawał historii. Od tamtego czasu...

- Manchester United zdobył 10 krajowych mistrzostw, po trzy Puchary Anglii i Puchary Ligi Angielskiej, siedem Tarcz Wspólnoty, dwa trofea Ligi Mistrzów, Puchar Interkontynentalny, Klubowe Mistrzostwo Świata oraz osiem Dorocznych Nagród Premiera Za Posiadanie W Składzie Wayne`a Rooneya.

- Polska nie wyszła z grupy na żadnej wielkiej piłkarskiej imprezie.

- Tytuł w Premier League zdobywały tylko cztery zespoły. Oprócz Manchesteru United były to trzykrotnie Chelsea i Arsenal oraz raz, w sezonie gdy Scholes i Giggs zaczęli grać razem, Blackburn Rovers. To ostatnie mistrzostwo pozostaje jednak nieoficjalne, ponieważ w tym roku rozgrywkowym większość ekip Premier League spała dla urody, a cała reszta zapatrzyła się na nowy, ekscytujący duet młodych pomocników z Manchesteru.

- Grzegorz Lato z bohatera narodowego Polski przekształcił się w prezesa PZPN, organizacji często wspominanej na piłkarskich stadionach w postaci przyśpiewki, której warstwy liryczniej nie powstydziłby się wczesny Snoop Dogg.

- Piłka nożna wygląda wciąż tak samo. Ciągle nie wprowadzono monitoringu wideo podczas spotkań, a najważniejsza zmianą, jeśli chodzi o pojmowanie zasad futbolu, było rozpoczęcie kariery sędziowskiej przez Howarda Webba.

- Ten młody zabawny Arsene Wenger, który niedługo później został trenerem Arsenalu zdecydowanie przestał być młody i zabawny. Nie przestał za to być trenerem Arsenalu.

- Grecja zdobyła o jedno mistrzostwo Europy więcej niż Holandia, Portugalia, Anglia i Włochy. Razem wzięte. Dla odmiany przegrywający wszystko do tej pory Hiszpanie stali się światową potęgą piłkarską i to mimo tego, że ich liga zaczęła nagle liczyć tylko dwa zespoły.

- Gwiazdor Barcelony Jose Bakero zdążył zakończyć karierę, zostać trenerem w Polsce, zawieść na tym stanowisku wszystkich i zostać wyrzuconym z klubu przez SMS-a. Pewnie 17 lat temu nie spodziewał się, że tak potoczą się jego losy.

- Paweł Brożek wciąż nieźle się zapowiada.

- Z 22 zespołów, które grały w sezonie 1994/1995 Premier League dziś jest w niej tylko nieco ponad połowa: United, Blackburn Rovers, Liverpool, Newcastle United, Tottenham, QPR, Chelsea (11. miejsce w tamtym sezonie!), Arsenal (12.!), Everton, Manchester City, Aston Villa, Norwich City. Nie ma za to w PL już Nottingham Forest, Leeds United, Southampton, West Hamu, Coventry City, Leicester City, Ipswich Town czy takich egzotycznych przypadków jak Sheffield Wednesday i Crystal Palace. Wimbledon w tamtej formie przestał już dla odmiany w ogóle istnieć.

Łukasz Miszewski

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

Copyright © Agora SA