Eurowe stany przedzawałowe - Top 10

Dobry turniej piłkarski poznaje się po ilości dramatycznych momentów - takich, które zapamiętuje się czasem łatwiej, niż przebieg i wynik meczu finałowego. Euro 2008 miało swoje "chwile bez imienia" - serce w gardle, nogi z waty, dusza na ramieniu - przedstawiamy wam subiektywną listę dziesięciu najdramatyczniejszych.

10. Końcówka meczu Hiszpania - Szwecja

Bramka Villi w meczu na szczycie grupy D, w drugiej minucie doliczonego czasu gry, dająca zwycięstwo Hiszpanom 2:1. Mistrza Europy poznaje się po tym, jak kończy.

9. Końcówka meczu Turcja - Szwajcaria

Arda Turan daje zwycięstwo Turkom w doliczonym czasie gry, w meczu na wodzie. Do przerwy prowadzili Szwajcarzy, by przegrać 2:1. To pierwsza z niesamowitych końcówek w wykonaniu graczy Fatiha Terima.

8. Pierwsza bramka Lukasa Podolskiego w meczu Niemcy - Polska

Pierwsza jaskółka czyniąca jesień naszej reprezentacji na tym turnieju. Wyraz twarzy Poldiego zapamiętamy na długo.

7. Dogrywka w ćwierćfinale Holandia - Rosja

To akurat nie był szok momentalny - to był szok permanentny. 30 minut największego upadku na tym Euro. Śmierć zwycięzcy grupy śmierci.

6. Początek meczu Polska - Austria

Fatalne złego początki. Najgorsze 30 minut naszej reprezentacji na Euro zakończone jedyną bramką Polaków na Euro. Terapia szokowa trwa.

5. Końcówka półfinału Turcja - Niemcy

Dwanaście minut przed końcem było 1:1. Później kolejno Klose, Senturk, Lahm i Niemcy pokonują Turków 3:2 - strzelając im bramkę w ostatniej minucie regulaminowego czasu gry.

4. Karne w ćwierćfinale Hiszpania - Włochy

To był mecz, który miał odpowiedzieć na jedno z najważniejszych pytań Euro: "czy będzie jak zawsze?" Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały, że Hiszpanie odpadną z turnieju w sobie tylko znany sposób - grając dużo lepiej od przeciwnika. Na szczęście historia nie chciała się powtórzyć.

3. Końcówka meczu Turcja - Czechy

Największy comeback tych Mistrzostw. Czesi wygrywali 2:0 do 75 minuty meczu, by przegrać 3:2! Drugi turecki mecz na wodzie, drugi raz woda okazała się sprzymierzeńcem wojowników znad Bosforu.

2. Końcówka meczu Polska - Austria

Panie Anglik, niech pan kończy to spotkanie... Zanim zakończył, Austriacy strzelili nam wyrównującą bramkę z karnego, a sędzia Howard Webb stał się popularniejszym łysym facetem w Polsce.

1. Końcówka i karne w ćwierćfinale Turcja - Chorwacja

Najbardziej niepozorna para ćwierćfinalistów Euro najpierw rozegrała niepozorne 119 minut meczu, by przejść do historii futbolu w ciągu dwóch ostatnich minut dogrywki. Karne były już tylko kropką kończącą akapit tej karty historii.