Premie za zwycięstwo w Ekstraklasie, czyli mamy lepiej niż w Ameryce

23.07.2008 11:25
A A A

Pawe3 Piotrowski / AG

Prezentowali¶my Wam niedawno listę najlepiej zarabiaj±cych polskich sportowców, do tematu pieniędzy powrócimy także dzi¶, przy okazji opublikowanego w ''Przegl±dzie sportowym'' zestawienia, z którego dowiemy się jaki klub Ekstraklasy najwyżej ceni wygrany mecz i dlaczego mamy lepiej niż w Ameryce.

Z rankingu ''PS'' wynika, że największe premie za zwycięstwo płaci Lech. Oczywi¶cie kwoty jakie otrzymuj± do podziału piłkarze nie tylko mówi± o tym jak ich klub ceni wygran±, ale s± też wypadkow± wysoko¶ci budżetu i oczekiwań przed sezonem. Zestawienie prezentuje się następuj±co:

Klub Premia [tys. zł] 
Lech Poznań 140 
Wisła Kraków
130 
Lechia Gdańsk
100 
Arka Gdynia
100 
PGE GKS Bełchatów
90 
Legia Warszawa
80 
Jagiellonia Białystok
80 
Cracovia
70 
Ruch Chorzów
70 
Polonia Warszawa
60 
Górnik Zabrze
60 
¦l±sk Wrocław
60 
Piast Gliwice
60 
ŁKS ŁódĽ
50 
Odra Wodzisław
50 
Polonia Bytom
20 

 

Warto dodać, że premia w Wi¶le Kraków i w Górniku Zabrze jest sum± u¶rednion± - jest ona wypłacana na koniec sezonu i jest zależy od wysoko¶ci kontraktów poszczególnych zawodników. W Zabrzu jest ona równowarto¶ci± 1/3 zakontraktowanych zarobków. St±d w zeszłym sezonie Tomasz Hajto dostał dodatkowo 140 tys., a najlepszy strzelec Górnika, Dawid Jarka - 28 tys.

Za remis premie przyznawane s± różnie. Z reguły piłkarze dostaj± połowę tego co dostaliby za wywalczenie trzech punktów, ale w Bełchatowie - trzy razy mniej. Piłkarze Arki za remis u siebie nie dostan± ani grosza, podczas gdy w Cracovii o ewentualnej nagrodzie decyduje prezes - je¶li uzna, że jego gracze dali z siebie wszystko, zapłaci.

Różni się także system nagradzania za mistrzostwo. Lech dostanie 3 miliony złotych, podczas gdy Wisła sze¶ć, ale tylko wtedy, gdy do zwycięstwa w lidze dorzuci tryumfy w Pucharze Ekstraklasy, Pucharze Polski i grę w fazie grupowej Ligi Mistrzów lub Pucharu UEFA. Piłkarzy ¦l±ska Wrocław, Piasta Gliwice i Polonii Bytom nikt nie stawia w gronie faworytów do tytułu, jak się okazuje, ł±cznie z prezesami tych klubów, którzy za mistrzostwo kraju przewidzieli premię wynosz±c± okr±głe 0 zł. W przypadku nadspodziewanie dobrych występów drużyny, gratyfikacje finansowe wymy¶la się na bież±co.

Co by nie mówić, to, zachowuj±c odpowiednie proporcje w stosunku do najbogatszych lig, przyznać trzeba, że pieni±dze w polskiej piłce s±, a te największe wywalczyć można na boisku. Bior±c pod uwagę, że czasem ogl±daj±c ligow± piłkę czujemy się jakby¶my to my zasłużyli na premię za wytrwało¶ć i straty moralne, gracze wynagradzani s± całkiem godnie. Ostatecznie, jak czytamy na koniec artykułu w ''PS'', mamy lepiej niż w Ameryce, gdzie za zwycięstwo czy mistrzostwo MLS nie dostaje się nic. I tym optymistycznym akcentem kończymy także my.

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX