Natalia Kowalska w Formule 2 - co w związku z tym warto wiedzieć?

Nadchodzi nowe - 17 kwietnia Natalia Kowalska rozdziewiczy dla Polski Formułę 2 - wyścigową serię, która przed rokiem została reaktywowana po 25 latach przerwy. Być może czeka nas kowalskomania, dlatego już teraz proponujemy przegląd kilku faktów, które przeciętnemu Kowalskiemu ułatwią kibicowanie naszej amazonce.

Kobiety w bolidach?

Wbrew pozorom wyścigi samochodowe nie są tak seksistowskie, jak na przykład skoki narciarskie. Kobiety startowały w przeszłości w Formule 1 , a w Formule 2 nawet w poprzednim sezonie, pierwszym po reaktywacji, ścigała się Natacha Gachnang - kuzynka Sebastiana Buemiego. W tym roku Natalia Kowalska będzie wprawdzie jedyną kobietą w stawce kierowców Formuły 2, ale nie powinno jej to deprymować - jej mechanicy z pewnością szybko nauczą się obsługi deski klozetowej w padokowych toaletach.

Która to liga?

Formuła 2 niegdyś była naturalnym przedsionkiem F1. Dziś o tę pozycję będzie musiała walczyć - konkurencyjne GP2 czy World Series by Renault wychowały w ostatnim czasie parę gwiazd Formuły 1, natomiast mistrz F2 z poprzedniego sezonu Andy Soucek został awansowany do stopnia kierowcy testowego w Virgin F1 Team i o takich perspektywach można mówić w przypadku wybitnej jazdy w tej serii. Nie jest zatem tak, że Natalia po udanym sezonie będzie konkurentką Kubicy do miejsca w Ferrari. Bolidy wszystkich kierowców są konstrukcjami Williamsa, a zwycięzca całego sezonu otrzymuje gwarancję wzięcia udziału w testach tego zespołu.

Jak wyglądają wyścigi?

Sezon Formuły 2 to 9 weekendów a podczas każdego weekendu dwa półgodzinne treningi, dwie oddzielne półgodzinne sesje kwalifikacyjne i dwa 110-kilometrowe wyścigi (w drugim wyścigu weekendu wymagany jest jeden pit stop, polegający na zatrzymaniu się na stanowisku serwisowym, bez wymiany opon czy tankowania). Pierwszych 10 zawodników na mecie dostaje punkty według schematu 12-10-8-7-6-5-4-3-2-1. Dzięki podobnym konstrukcjom bolidów wyścigi bywają bardzo zacięte i widowiskowe - w 2009 roku na podium stanęło aż 13 zawodników. Niestety, podczas wyścigu tej serii doszło również do najtragiczniejszego wypadku ostatnich lat. Henry Surtis, syn byłego Mistrza Świata F1, zginął podczas zawodów na torze Brands Hatch w Wielkiej Brytanii po tym, jak opona z innego bolidu uderzyła go w głowę.

Jakie są cele Natalii na ten sezon?

21-latka z Koszalina przez cały poprzedni sezon pauzowała w związku z brakiem sponsorów. W tym czasie miała okazję jednak poprowadzić bolid Formuły 3 i Międzynarodowej Formuły Master, a w grudniu, w Walencji wzięła udział w tekstach F2. Polka doskonale sobie zdaje sprawę, że pierwsze wyścigi będą dla niej aklimatyzacyjne. Przerwa w startach i brak doświadczenia nie pozwolą jej na równorzędną walkę z konkurentami. Dlatego Kowalska obiecuje regularnie punktować od połowy sezonu. Wcześniej będzie się uczyła.

Gdzie oglądać?

Wszystkie wyścigi będą transmitowane na żywo w Eurosporcie i Eurosporcie 2. Będzie też możliwość oglądania zawodów w streamie na kanale Eurosport/Yahoo i na oficjalnej stronie Formuły 2 - za darmo. Pierwszy trening już 16 kwietnia na Silverstone, a następnego dnia pierwszy wyścig. Polecamy.

Spiro

Copyright © Agora SA