Cud mniemany, czyli Polacy i Chorwaci Z czuba i na żywo

Wszyscy znamy dowcip o meczach kluczowych, o wszystko i o honor. Ale okazuje się, że Leo Beenhakker i jego ludzie też mają poczucie humoru. Ostatni mecz grupowy na Euro 2008 zagrali i o wszystko i o honor. No to wrócą do kraju bez wszystkiego i bez honoru.

Austria - Niemcy - składy, bramki, relacja minuta po minucie

KONIEC Roger wygląda na przygnębionego. Prawdopodobnie wreszcie sobie uświadomił, w co się wpieprzył. Za cztery lata znowu tu wrócimy. Z Olem!

90. min. + 3 Koniec meczu.

89. min. Korespondent:

Najbardziej irytującym piłkarzm meczu wybieram Pewość Siebie Dariusza Dudki.

Sędzia doliczył trzy minuty.

87. min. Podanie Smolarka do Zahorskiego, który znalazł się sam na sam z Runje. Zapytał: w który chcesz róg, Runje odpowiedział: we mnie. A Zahorski, jak kto głupi, posłuchał.

84. min. Smolarek w tak zwanej samotnej szarży. Strzela nad poprzeczką. Niech ten mecz się już skończy.

81. min. Smolarek bardzo ładnie ograł przed polem karnym dwóch obrońców i strzelił, ale minimalnie niecelnie - piłka otarła się o słupek.

80. min. Adam Kokoszka został najmłodszym polskim piłkarzem, jaki zagrał na mistrzostwach Europy.

78. min. Austria - Niemcy WATCH : Kogoś to jeszcze obchodzi?

74. min. Podwójna zmiana u Chorwatów: schodzą Klasnić i Petrić, wchodzi Kalinić i Krajncar.

Poza tym chyba zaczyna się wielkie czekanie na końcowy gwizdek.

71. min. Smolarek świetnie podaje do Krzynówka, który wychodzi sam na sam z Runje, ale sędzia przerywa akcję. Niesłusznie, spalonego nie było.

69. min. Zmiana: Zahorski za Saganowskiego.

68. min. Dudka świetnie z pierwszej piłki do Rogera, ten z linii końcowej dośrodkowuje dokładnie na głowę Saganowskiego, ale jego strzał broni Runje.

67. min. Austria - Niemcy WATCH : Oglądamy już jednym okiem (na sześć, które mamy). Niemcy przeważają, Austriacy są tak pociesznie nieudolni, że aż to 1:1 z nimi wydaje się właściwe.

65. min. Saganowski wybija piłkę prosto pod nogi Pranjicia, który uderza bez namysłu. Broni Boruc.

63. min. Wreszcie składna akcja Polaków. Krzynówek wycofuje piłkę do Wawrzyniaka, ten dośrodkowuje w pole karne do Rogera, który świetnym zwodem zrobił z obrońcy wiatrak, ale strzelił tuż obok słupka.

62. min. Leko zwija się z bólu. Po tym meczu Bilić choćby chciał nie będzie już mógł wystawić rezerw. Nie będzie miał kogo.

59. min. Korespondent się ośmielił:

Miałem wam tego nie pisać, ale przed meczem atmosfera na ulicach Klagenfurtu bojowa nie była. Była to atmosfera, którą najłatwiej zmierzyć ilością ludzi, którzy chcieli na ten mecz sprzedać bilety.

58. min. Austria - Niemcy WATCH : Nic się nie dzieje.

56. min. Smolarek ładnie z pierwszej piłki do Krzynówka, ale strzał niecelny.

W redakcji powstała teoria, że skoro już jest beznadziejnie i gramy już o honor - Polacy zaraz zaczną strzelać bramki.

55. min. Zmiana: Smolarek za Łobodzińskiego.

52. min. NIEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!!! Klasnić zderzył się w polu karnym z Wasilewskim, ale zdążył jeszcze podać na skrzydło do wbiegającego Pranjicia. Ten odgrywa do niepilnowanego w polu karnym Klasnicia, który płaskim strzałem w sam róg nie daje szans Borucowi.

50. min. Dośrodkowanie Krzynówka na dalszy słupek. Wreszcie nie balonowate. Zamyka Łobodziński, ale uderza z powietrza bardzo wysoko. Baaaaaaaaaaaaaaaardzo wysoko.

49. min. Austria - Niemcy WATCH : GOOOOOOOOOOOOOOOOOL!!! Ballack z wolnego, którego wcześniej wywalczył Lahm. Strzał z 25 metrów - marzenie. Niekręcąca się piłka w samo okno. To jest bramka z idealnego świata z pluszowymi konikami, jednorożcami i nagimi kobietami, które podają piłki.

48. min. Austria - Niemcy WATCH : Bramki zdecydowanie nie widzą w powietrzu.

47. min. Na początek kąśliwy strzał Rogera. Nie, nie będziemy ściemniać. Bardziej kąśliwy byłby zaskroniec ze szkorbutem.

Kontra Chorwatów i dośrodkowanie Pranjicia, ale łapie Boruc.

46. min. Jeśli nie zdarzy się cud, przed nami jeszcze tylko 45 minut Polaków na Euro.

Kokoszka jednak za Lewandowskiego. Korespondent najwyraźniej zapatrzył się na dośrodkowania Jacka Krzynówka i postanowił zrobić nas w balona. O Kokoszce napiszemy, to co dwa lata temu o Dudce. On pierwszy raz widzi tyle osób na raz, chyba, że był na papieżu.

PRZERWA Zmiana: Kokoszka za Murawskiego. Dudka przechodzi do pomocy.

PRZERWA Stec na blogu o tym, że to my gramy rezerwami, a nie Chorwaci: Pomyślałby ktoś rok temu, że w ostatnim meczu grupowym na Euro 2008 zagra Saganowski (napastnik, który ledwie uratował się przed spadkiem do trzeciej ligi), Murawski (w tym sezonie ligowym narzekał na spadek formy), Roger (wiadomo) i Wawrzyniak (rezerwowy Legii Warszawa), a na środku defensywy stanie Dudka?

PRZERWA Druga fachowa analiza: Polakom starczyło pary na jakieś piętnaście minut. Do tego momentu grali odważnie, kombinacyjnie, ryzykowali. Potem Chorwaci przyspieszyli i zrobiło się znacznie gorzej. Coraz więcej strat, coraz więcej zagrań na alibi. Gdyby nie Boruc - spokojnie mogłoby już być 0:2. Jeśli Leo ma w zanadrzu jakąś płomienną przemowę - to jest moment, żeby ją wygłosić.

PRZERWA Pierwsza fachowa analiza: nie wygląda to dobrze.

45. min. + 2 Dwoma ruchami Klasnić oszukał Dudkę i Żewłakowa, ale w sytuacji sam na sam nie dał rady Borucowi. Piłka trafia jeszcze do Rakiticia - jego lob leci nie tylko nad Borucem, ale też nad bramką. Koniec pierwszej połowy.

44. min. Kolejna strata Lewandowskiego. Leko na szczęście postanowił strzelać z 40 m. Nie trafił w bramkę.

Ławka rezerwowych WATCH : Kokoszka poszedł się rozgrzewać. W siedmiu meczach w kadrze strzelił dwa gole, a więc w grę wchodzi wariant ofensywny

43. min. Rzut rożny dla nas, obrońcy wybijają przed pole karne, jeszcze strzela Krzynówek - mocno, ale obrońcy ponownie blokują.

42. min. Rzut wolny dla Polaków z 28 m, ale Krzynówek trafia w mur. Ech, po raz kolejny.

41. min. Austria - Niemcy WATCH : Awantura na boisku. Trenerzy się pokłócili i obaj dostali czerwone kartki. Schodzą do szatni. Schodząc do szatni się pogodzili, ale było już za późno.

39. min. Austria - Niemcy WATCH : Jesteśmy lata świetlne od cudu. Austriacy są 10 klas gorsi od Niemców. Nadrabiają kilka klas ambicją, ale to wszystko.

37. min. Lewandowski znów traci piłkę, od razu podanie do Pranjicia, który strzela mocno, ale broni Boruc. Nie wiemy, co ten Boruc jeszcze musi zrobić, żeby po Euro trafić do jakiegoś Milanu czy innego Arsenalu.

36. min. Wawrzyniak wyprowadza atak, Roger na skrzydło do Krzynówka i kolejny balon za linię końcową. Ech.

35. min. Chorwaci znów rozklepali naszą obronę, Rakitić sam na sam z Borucem, ale znów górą Polak!

34. min. Po tym meczu Polacy zostaną wpisani do "Księgi Rekordów Guinessa". Właśnie rozegrali najwolniejszą kontrę w historii.

33. min. Chorwaci rozklepali naszą obronę, po Klasnić czym sam na sam z Borucem. Broni Boruc. Jeśli wygramy ten mecz - trzeba będzie postawić mu pomnik.

32. min. Rzut wolny dla Polaków. Jacek Krzynówek wrócił do metody dośrodkowań znanych jako Don Balon.

Austria - Niemcy WATCH : Mecz się uspokoił. Austriacy zrozumieli, że samym entuzjazmem bramki nie strzelą, a Niemcy zrozumieli, że nie strzelą samym myśleniem o tym, że warto by coś strzelić.

30. min. Po raz kolejny kopiemy strasznie daleko piłkę do przodu, po czym bez problemu przejmuje ją Chorwacki bramkarz. Z naszej początkowej przewagi nie zostało nic.

28. min. Lewandowski strzela z 40 m. Istnieje niebezpieczeństwo, że w ostatnich rzędach trybun ktoś bardzo mocno dostał piłką.

27. min. Zmiana u Chorwatów: Za kontuzjowanego Kneżevicia wchodzi Ćorluka. Jak ktoś teraz sfauluje Pokrivaca wejdzie Modrić i będzie po herbacie

26. min. Lewandowski traci piłkę, kontra Chorwatów, ale dośrodkowanie Leko świetnie blokują obrońcy.

23. min. Ale Rakitić dośrodkowuje prosto w ręce Boruca.

Austria - Niemcy WATCH : Podolski z 20 metrów, broni Macho. Tak jak wszyscy dziś jesteśmy Austriakami, tak wszyscy jesteśmy też Macho.

22. min. Z początkowej przewagi zostaje coraz mniej. Kolejny rzut wolny dla Chorwatów. Dośrodkowanie... Po czym sędzia nakazuje powtórzyć. Już to kiedyś widzieliśmy.

19. min. UFFFFFFFFFFFFFFFFF!!! Rzut wolny dla Chorwatów z boku pola karnego. Dośrodkowuje Rakitić, strzela Vejić. Centymetry obok słupka.

18. min. Austria - Niemcy WATCH : Austria się ogarnęła, odzyskała wigor, gra odważniej, a według standardów meczu z Polską powinna mieć już karnego.

16. min. Jak Roger ma piłkę od razu biegnie do niego czterech Chorwatów. Jeden żeby odebrać, drugi żeby sfaulować, reszta robi tłum. Jak Alcest.

14. min. Kontra Chorwatów - podanie na lewe skrzydło, które wydawało się bezsensowne, dopóki nie okazało się, że Polacy przeoczyli Pranjicia, który wychodzi sam na sam z Borucem, ale strzela niecelnie. Boruc go zahipnotyzował.

13. min. Roger odbiera rywalowi piłkę w środku pola, czaruje potem dryblingiem a'la Ronaldo, ale Krzynówek się nie zorientował i nie wystartował do podania.

11. min. GOOOOOOOOOOOOOOOO... A JEDNAK NIE! Krzynówek z rzutu rożnego, Dudka wyprzedził Kneżevicia, ale strzela niecelnie.

Zła wiadomość dla Polaków - kontuzja Chorwata oznacza, że Bilić będzie musiał wpuścić kogoś z pierwszego składu

9. min. Szybki atak Polaków - podanie na skrzydło do Łobodzińskiego, dośrodkowanie, ale Runje zdejmuje piłkę z głowy Krzynówkowi.

Austria - Niemcy WATCH : Pierwsze minuty meczu Austria - Niemcy wyglądają jak pierwsze minuty meczu Austria - Polska, z tym że Austriacy są Polakami, a Niemcy - Austriakami. Niedobrze w kontekście oczekiwanych cudów.

6. min. Austria - Niemcy WATCH : Niemcy jak Portugalczycy wczoraj. Wyszli w kontrze 3 na 1, którą zamienili na kontrę 3 na 2, potem 3:3. Po chwili - NIEPRAWDOPODOBNE - Gomez strzelał do pustej bramki z metra - piłka lobem leciała przez kilka sekund - przypominamy: Z METRA - aż obrońca wybił ją potylicą z linii bramkowej.

4. min. Jeden z Chorwatów po akcji Lewandowskiego mało nie zabił się na piłce. Pierwszy rzut rożny dla Polaków groźniejszy, niż wszystkie rzuty rożne w ostatnich trzech sezonach. Już choćby dlatego, że po dośrodkowaniu Krzynówka piłkę uderzył głową Lewandowski, a nie któryś z rywali.

3. min. W trzeciej sekundzie meczu Bilić opierzył swoich piłkarzy za złe rozpoczęcie gry od środka boiska.

2. min. Jesteśmy pełni werwy, Austriacy też. Polak, Austriak dwa brytanki.

Austria - Niemcy WATCH : W pierwszej minucie efektywny czas gry wyniósł 10 sekund.

1. min. Żarty się skończyły. OK, to jest szansa jedna na milion. Ale szanse jedna na milion spełniają się w dziewięciu przypadkach na dziesięć.

20.42 Z cyklu "Z czuba" szuka dobrych znaków: Niemcy wyglądają na przerażonych, Polacy za to, cytując klasyków, są napakowani jak kabanosy.

20.36 Korespondent z nerwów prawdopodobnie ma omamy słuchowe:

Albo na stadionie jest jakieś dziwne echo, albo sektor kibiców chorwackich śpiewają Pooooolska, a polskich Chorwacjaaaaa

20.31 Zagadka: który chorwacki piłkarz dostał największe brawa podczas prezentacji? Podpowiedź: Ma 39 lat, kiedyś grał m.in. w West Hamie i Hajduku Split.

20.27 Zdjęcie pt. "Gdzie jest teściowa?"

20.22 No to wytypowaliśmy . Nadzieja umiera ostatnia. Potem już tylko straszy.

20.17 Korespondent:

Chciałbym wam napisać co przed chwilą na rozgrzewce zrobił Roger, ale przekracza to moje możliwości. Generalnie piłka przypominała przymocowane do rogerowej nogi jojo.

My w telewizji zobaczyliśmy motywującego kolegów Żewłakowa i serca nam urosły. Potem zobaczyliśmy Jakuba Wawrzyniaka. 20.15 Korespondent dostrzega dobre znaki:

Leo Beenhakker przed chwilą serdecznie wyściskał się ze Slavenem Biliciem. Panowie chwile pogadali, pożartowali i poszli na ławkę.

20.10 Nadaje Michał Pol po rozmowie z dziennikarzem Kickera:

Mówił, że nie wierzy w zwycięstwo Niemców, wystarczy jedna akcja i Austriacy będą prowadzić.

20.00 Na niespełna godzinę przed meczem entuzjazm w narodzie rośnie. Supergigant już zrobił z nas mistrzów Europy .

19.50 Z cyklu przewagi Chorwatów: yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy. Teoretycznie wielu nie ma. Oczywiście pod warunkiem, że zagrają rezerwy.

19.40 TS:

Mój prywatny zczuba i TVP watch: właśnie w wiadomościach, na tym pasku na dole w czasie mówienia o meczu, pojawiła się część waszego tytułu relacji - "Cud mniemany". Chyba działacie na Hanię Lis.

Nie mówcie jej mężowi, jesteśmy od niego silniejsi, ale on ma dużo pieniędzy na ludzi, którzy są silniejsi od nas.

19.30 Najnowsza koncepcja z brakiem Bąka i Smolarka w kadrze jest taka, że Leo oszczędza ich na ćwierćfinał.

Tutaj blog Chorwata-rapera-grubasa. Nie ręczymy za autentyczność (choć wygląda autentycznie), ale i tak jest ciekawie. Swoją drogą jeden z nas w zakamarkach pamięci wyszperał wypowiedzi rapera-Chorwata z "Nakręconych" Sylewstra Latkowskiego i bardzo sympatyczny entuzjazm, z jakim raper-Chorwat wypowiadał się o muzyce.

19.25 Z cyklu przewagi Polaków: Rezerwowy skład Chorwacji. Jest taka dość popularna teoria, mówiąca że rezerwowi wystawieni w ostatnim meczu o nic są świetnie zmotywowani, że chcą udowodnić ble, ble ble. A prawda jest taka że następca Luki Modricia czy Vedrana Corluki wyjdzie dziś na boisku z myślą, że nawet jak jego drużyna wygra z Polską 14:0 to w ćwierćfinale i tak zagrają Modricie.

19.15 W studio Polsatu - nie wiedzieć czemu na czas meczów Polaków część studia jest zamykane w ciemnicy - siedzi Borek, Hajto i jakiś grubas, podobno znany Chorwat albo podobno znany raper. My też chudzi nie jesteśmy, ale gdyby nas zapraszali, to zażądalibyśmy większego studia.

19.05 Sadysław:

Nie widzę w składzie Chorwacji obiecanej teściowej Bilica. Czarno to widzę...

Niestety, (uwaga, krytyka selekcjonera) Leo Beenhakker nie przygotował się należycie do meczu i zapomniał, że Slaven Bilić jest rozwiedziony.

18.55 Mateusz Borek: "Michał Żewłakow zawsze filozoficznie zwraca się do dziennikarzy". Nic dziwnego, w końcu gra w Grecji .

18.45 Na ciekawą sprawę zwrócił uwagę Mateusz Borek - jeśli Bąk nie zagra, to gramy w trzecim meczu Euro z trzecim kapitanem. Zaczął Maciej Żurawski, potem był Jacek Bąk, a teraz prawdopodobnie Michał Żewłakow.

18.35 Wojciech Kowalczyk właśnie skrytykował przygotowanie fizyczne zawodników stwierdzając, że nie może być na turnieju tak, że ktoś po dwóch meczach jest zmęczony. Zgadzamy się, tym bardziej, że Kowalczyk jest ekspertem od złego przygotowania fizycznego. Pamiętamy jego powrót do warszawskiej Legii w sezonie 2001/02 i jeden z jego pierwszych treningów/sparingów, po którym udzielił wywiadu. Wyglądał on mniej więcej tak:

"Myślę (długie dyszenie), że (długie dyszenie) zagrałem (długie dyszenie) naprawdę (długie dyszenie) nieźle".

18.20 W Polsacie już trwa studio przedmeczowe. Komentatorzy stoją przed trudnym zadaniem - jak pogodzić kibicowanie reprezentacji z krytykowaniem Beenhakkera. Zbigniew Boniek najpierw długo i szczegółowo omawiał słabości powołanej kadry, a potem powiedział, że wierzy w awans do ćwierćfinału.

18.05 Amk64 wysłał takie zdjęcie, które pasuje do naszego stanu na chwilę obecną. Podpisał - "Tak się motywuje". To prawda.

17.50 Na ochłodę artykuł o piłkarskich ekspertach , zaczynający się od słów "Piłkarz ekspert powinien, po pierwsze, być znany, po drugie, znać język polski". My byśmy dorzucili do tego wiedzę o piłce, ale wiemy jak ciężko jest w czasach posuchy.

17.45 Dochodzimy do siebie po zobaczeniu składu. Pierwsza myśl po jego ujawnieniu brzmiała "cholera, a była szansa".

17.28 Skład mocno sensacyjny - "ze źródeł zbliżonych do polskiej kadry".

Boruc - Wasilewski, Dudka, Żewłakow, Wawrzyniak - Łobodziński, Murawski, Lewandowski, Krzynówek - Roger - Saganowski

17.25 Nasz ekspert przy magicznej tablicy zanalizował atuty jednej i drugiej strony. Wygląda na to, że jesteśmy w domu.

17.20 Wychodzimy na ostatnią prosta przed meczem! Ktoś jeszcze ma jakieś pomysły, co możemy zrobić? Trzeba jakoś skoordynować wyjścia do toalety - tylko umówcie się, kto ogląda który mecz i kiedy wychodzi - żeby Polacy mieli dwa gole przewagi, ale żeby Austriacy się nie zorientowali, bo odrobią.

17.10 Euro ledwo minęło półmetek, a okienko transferowe już daje znać o sobie. Boruc, Roger i Krzynówek do wzięcia. Pięknie kuwetkują.

17.00 Kania:

Niedobrze. Wzorem Pobandytów zagrałem w PESa mecz. Chorwacja wygrała ten mecz 3:0, a najgorsze jest to, że nawet w takiej grze komputerowej, gdzie jest to przecież niemożliwe, sędziowie byli przeciwko nam: najpierw uznali gola ze spalonego, a następnie nie odgwizdali ewidentnego faulu na Smolarku w polu karnym.

Wiadomości z krajów i od czapy: Jak pracują i ile zarabiają piłkarze, trenerzy i sędziowie.

16.50 Ogromna porcja cytatów, zarówno motywująych jak demotywująych od Krzyśka:

Herbert w "Przesłaniu Pana Cogito" sporo pisze o polskiej kadrze.

idź wyprostowany wśród tych co na kolanach

wśród odwróconych plecami i obalonych w proch

- czyli walczymy w polu karnym, do ostatniego zawodnika, nie liczymy na karne.

bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny

w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy

- może uczynić Herberta pośmiertnie selekcjonerem? Beenhakker motywator, on motywator. Miejmy nadzieję, że uwzględnią to w tabeli.

a Gniew twój bezsilny niech będzie jak morze

- ze specjalną dedykacją dla kibiców, z myślą o arbitrze Webbie.

Bądź wierny Idź

- Tutaj powinniśmy zwiesić głowę i zawiesić głos.

16.30 A tutaj blog tego, który od początku chciał awansu Polaków i Chorwatów kosztem nacji teutońskich.

16.20 Cytatów coraz więcej (a wiecie, że jeszcze Wańkowicz pisał zamiast ten "cytat" to ta "cytata"?):

Nie płacz w liście

nie pisz że los ciebie kopnął

nie ma sytuacji na ziemi bez wyjścia

kiedy Bóg drzwi zamyka - to otwiera okno.

Jan Twardowski

Nadesłał Kemilk. Z czuba.pl dlatego jest z czuba, że jest to jedyna relacja sportowa po tej stronie galaktyki, w której pojawiają się cytaty z księdza Twardowskiego i z Wilq.

16.10 Korespondent w drodze na mecz:

"Artur Boruc! Artur Boruc!" roznosi się po pociągu. Bardzo lubię bramkarza Celtiku, ale akurat dzisiaj wolałbym, aby bohaterem został ktoś grający ciut bardziej ofensywnie.

16.00 Daniel podesłał kilka motywujących cytatów z Wilq:

"chcesz grać w piłkę, musisz myśleć jak piłka"

"nie ma czasu na fair play

"przegraliśmy mecz, ale mamy piłkę"

Redkacja Z czuba.pl w sprawie opinii o Wilq jest podzielona.

15.45 Marcin i kolejne motywujące cytaty:

Tristan Bernard: Jeśli jesteś dobrą piłką, to im silniej cię uderzą, tym wyżej się wzniesiesz

William Szekspir: Mądry człowiek nie opłakuje przegranej, lecz szuka sposobu, jak wyleczyć odniesione rany

Johann Wolfgang von Goethe: Potykając się, można zajść daleko; nie wolno tylko upaść i nie podnieść się

Robert Kiyosaki: Będziecie biedni tylko wtedy, gdy poddacie się. Najważniejszą rzeczą jest to, że coś zrobiliście

Budda: W konfrontacji strumienia ze skałą, strumień zawsze wygrywa - nie przez swoją siłę, ale przez wytrwałość

15.35 Z najgłupszego artykułu w historii Po Bandzie.pl jasno wynika, że Polska dziś wygra z Chorwacją, ale w grupie zajmie trzecie miejsce, a Po Bandzie najgłupszy artykuł w historii ma tak naprawdę dopiero przed sobą. Lektura serwisu o sporcie bez cenzury nauczyła nas, żeby w to ostatnie nigdy nie wątpić.

15.25 W ramach akcji poznaj rywala - kuchnia chorwacka .

Kuchnia chorwacka jest bardzo urozmaicona, a jej korzenie sięgają czasów prahistorii i antyku. Wpływ na typowe dla części kontynentalnej menu mieli sąsiedzi: Węgrzy czy Austriacy oraz napadający te tereny Turcy, natomiast na potrawy uznawane za tradycyjne dla części nadmorskiej - Grecy, Rzymianie i Ilirowie, a później też Francuzi i Włosi. Dlatego jedzenie chorwackie jest zróżnicowane i czasami nieco niezwykłe.

Najczęściej podawanymi w Chorwacji potrawami mięsnymi jest meso sa žara - mięso z grilla (najczęściej wieprzowina), miješano meso - kilka rodzajów mięsa z warzywami, cevapcici (paluszki z mielonego mięsa), ražnjiei (szaszłyk), pljeskavica (kotlet mielony z 3 rodzajów mięsa). Duży jest wybór potraw rybnych, w wielu restauracjach można zjeść brodet - kilka gatunków ryb w sosie, riba sa žara - ryba z grilla (zazwyczaj makrela), czasami można też zamówić bardzo smaczne i pozbawione ości mięso z rekina (Morski Pas czyli Pies Morski).

Trochę niepokoją nas te związki Chorwatów z Austriakami, ale z drugiej strony - dostrzegamy też związek z nami. W końcu korzenie sięgające prehistorii i antyku to wypisz-wymaluj gra naszych piłkarzy.

15.10 Pobandycka dyskoteka serwuje nam covery poprzednich meczów Polska - Chorwacja w wykonaniu T.Love . Ciekawe jaki szlagier usłyszymy dziś wieczorem?

15.00 W ramach akcji "Poznaj rywala" kilka niezwykle istotnych informacji o Chorwatach (źródło: wikipedia):

- W trakcie spisu ludności Chorwacji w 2001 roku 567 osób określiło swoją narodowość jako polską

- W Chorwacji znajdują się następujące obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO: Bazylika Eufrazyjska w Porecu, Pałac Dioklecjana w Splicie, stare miasto w Trogirze, Katedra w Šibeniku, stare miasto w Dubrowniku, Park Narodowy Jeziora Plitvickie (NP Plitvicka Jezera)

- Produkcja energii elektrycznej wynosi 12,95 mld kWh rocznie

- jednostką monetarną jest kuna

14.50 Jak zwykle przed meczem przeprowadzamy jak najfachowsze analizy . Po przyjrzeniu się Niemcom i Austriakom sytuacja nie wygląda dobrze. Wynik jest na ostrzu noża, między innymi dlatego:

14.40 Kolejna porcja motywujących cytatów. Nadesłał Maciek:

Paul Zulehner Kto nie ma odwagi do marzeń, nie będzie miał siły do walki.

Stanisław Jerzy Lec: Nadzieja jest matką głupich, co nie przeszkadza jej być uroczą kochanką odważnych.

Seneka Młodszy: Fortuna boi się odważnych i uciska bojaźliwych.

Marlena Dietrich: Jedna nadzieja daje więcej siły niż dziesięć wspomnień.

14.30 Uwaga, motywujemy. I wszyscy razem!

14.20 Chyba jednak całe Wyspy nie do końca kibicują Polakom. A jeśli tak, to bez nadmiernego wgłębiania się w takie detale, jak nasza flaga. Zdjęcie nadesłał Rafał:

14.05 Wiadomości z krajów i od czapy: Polacy chcą zbudować balonodrom w Dubaju .

To tak a propos śmiałych i ambitnych przedsięwzięć, których jako naród zamierzmy dokonać. Chociaż jeśli mamy być szczerzy, to spokojnie oddamy balonodrom za korzystny wynik. Ba, bo balonodromu dorzucimy nawet miasto w chmurach .

13.50 Mikołaj:

W przypadku niepowodzenia pozostaje nam jeszcze tajemne sklonowanie Rogera. Uzyskamy w ten sposób 9 Rogerów. I tak by rywale nie poznali się na naszym fortelu:

w bramce: Boruc

obrona: Roger z wąsem, Roger w dredach, Łysy Roger, Roger z pekaesami

pomoc: Roger z brodą, blond Roger, Rudy Roger, Roger z warkoczami

napastnicy: i tu uwaga - oryginalny Roger! A na drugiego napastnika wystawiamy dla zmylenia przeciwników Olisadebe. W ten sposób wszyscy obserwatorzy patrząc na nasz skład będą mówić - O patrz! Mają murzyna w kadrze!

13.35 Po Bandzie przeprowadziło komputerową symulację meczu z Chorwacją - wyszło, że albo wygramy, albo zremisujemy, albo przegramy. Wynik rozgrywanej przez nich w "realu" polsko-chorwacko-austriacko-niemieckiej alko-gry , może być za to tylko jeden.

13.25 Asia i Artur oraz przygarść motywujących cytatów:

Henry Ford:

- Czy myślisz, że możesz, czy myślisz, że nie możesz w obu przypadkach masz rację.

Winston Churchill:

- Mało jest zalet, których by Polacy nie mieli, i mało błędów, których udałoby im się uniknąć.

- Nigdy, nigdy, nigdy, nigdy się nie poddawaj.

- To nie jest koniec, to nawet nie jest początek końca, to dopiero koniec początku!

- Wojny nie wygrywa się ewakuacjami.

Jean De La Fontaine:

- Dla wielkich czynów niewiele pomaga zbytnia przezorność i zimna odwaga. Zapał, nie mędrkowanie odnosi zwycięstwo.

Lou Holtz:

- Umiejętność określa to, co jesteś w stanie zrobić. Motywacja determinuje to, co robisz. Podejście determinuje, jak dobrze to robisz.

13.15 Mikołaj i dwie koncepcje na motywowanie polskich piłkarzy. Obie z użyciem Howarda Webba. W obu przypadkach mamy jednak pewne wątpliwości.

W pierwszym - owszem, piłkarze zapewne będą kopać bardzo mocno. A przydałoby się, żeby jeszcze kopali celnie, a w tym wypadku wcale nie jesteśmy przekonani, że tak będzie.

W drugim - będą pewnie bardzo szybko biec przed siebie, ale raczej nie będą zakręcać. A czasami by się chyba przydało.

13.05 Lech o przyjaźni austriacko-niemieckiej:

to paskudne zdjęcie na samochodzie ma też swoją wersję billboardową, która nas Austriacy straszą w całym Wiedniu. Ale jak się z nimi pogada, to o niczym innym nie marzą jak o tym, żeby Niemcom tyłki skopać.

W takim razie wszyscy popieramy ich marzenia. Ale tylko do bramki na 1:0.

12.50 Oczywiście najgorsze jest to, że nie wszystko zależy od Polski, a jak wiadomo Niemcy i Austriacy to zakumplowane narody.

Zdjęcie nadesłał Romek

12.40 Na Po bandzie trwa wielki turniej piłkarskich żon i dziewczyn . W dzisiejszym pojedynku Katarzyna Boruc i Ljupka Gojić. Sytuacja Polski jest ciężka, ale nie ze względu na nasz słaby poziom, tylko dlatego, że Chorwacja wysoko zawiesiła poprzeczkę.

12.30 Piosenka na dziś - niektórych z nas w jakiś pokrętny sposób niesie do boju:

12.20 Przypominamy o miłym obowiązku wspierania prowadzących relację, poprzez wysyłanie maili na zczuba@g.pl i maili z cytatami z komentatorów na komentatorzy@g.pl

Piłkarskie argumenty piłkarskimi argumentami, myślenie magiczne myśleniem magicznym, a jedna z naszych największych nadziei na sukces w tym meczu wygląda tak:

12.15 Jeśli chodzi o cykle motywacyjne to Aga podsyła cytat z Bhagawadgity :

"Walcz dla walki samej. Nie myśl już o nieszczęściu ani o radości, ani o tym co zyskać czy utracić możesz".

12.05 Kilka optymistycznych wiadomości na dobry początek:

Marlne Dietrich jest przeciwko nam!

Chorwacja trzecie mecze zwykle przegrywa

Jak awansować z jednym punktem po dwóch meczach

Bilić jest z nami

12.00 Najtrafniejsze podsumowanie dotychczasowej gry Polaków usłyszeliśmy z ust trzynastolatka, który właśnie zdaje do ginazjum:

Polacy grają jak ja na turniejach szachowych. Musiałem zawsze czekać na błędy przeciwnika, nie potrafiłem sam stworzyć sytuacji zwycięskiej.

Dziś stawką meczu jest nie tylko honor, nie tylko awans, ale i dobre samopoczucie tych kibiców, którzy nie będą w stanie znieść złośliwej satysfakcji niektórych polskich piłkarzy, byłych i obecnych.